Ważną funkcją skóry jest ochrona głębszych warstw przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych, które wchodzą w skład promieniowania słonecznego. Zabezpieczenie to jest możliwe dzięki zapewnieniu skórze odpowiedniej barwy. W melanocytach, w warstwie podstawnej naskórka, powstaje barwnik- melanina, która warunkuje odcień naszej karnacji. Kiedy dochodzi do nadprodukcji działania melanocytów (najczęściej przy udziale światła słonecznego), pojawiają się przebarwienia, które często są po prostu nagromadzeniem melaniny.

Przebarwienia to widoczne gołym okiem, ciemniejsze od otaczającej je zdrowej skóry, plamy o różnej wielkości i nieregularnym kształcie. Przybierają kolor od jasnobrunatnego, przez wszystkie odcienie brązu, aż do szarego.

Przebarwienia występują pod różną postacią:

-przebarwienia o podłożu hormonalnym (ostuda, melasma) - występuje głównie u kobiet po 25 roku życia, często będących w ciąży lub zażywających pigułki antykoncepcyjne, mogą być także wywołane przez kosmetyki. Są to przebarwienia dość rozległe, dobrze odgraniczone, ciemnobrązowe, symetryczne, bez poprzedzającego i towarzyszącego stanu zapalnego. Występują głównie na czole, policzkach, w okolicy skroni, rzadziej na karku, szyi lub górnej wardze. Są uporczywe i trwają latami. Nasilają się pod wpływem promieni słonecznych.

-plamy soczewicowate (lentigo) - pojawiają się najczęściej pomiędzy 30 a 50 rokiem życia. Są to wrodzone lub nabyte, niewielkie, ostro odgraniczone ogniska, nierównomiernie zabarwione (mają różne odcienie brązu aż do głębokiej czerwieni) na odsłoniętych częściach ciała. Rozróżniamy następujące rodzaje plam soczewicowatych: starcze (lentigo senilis) - powstają w wyniku starzenia się skóry oraz posłoneczne (lentigo solaris) - powstają na skutek uszkodzeń posłonecznych, tworzą się w miejscach nieosłoniętych przed działaniem promieniowania UV (głównie na twarzy, dłoniach, szyi). Przebarwienia te rosną wolno, ale mogą przerodzić się w czerniaka. Ważne jest odpowiednie zdiagnozowanie plamy, więc w przypadku wątpliwości zalecamy konsultację u lekarza.

-piegi - liczne, drobne, nieregularne, jasno bądź ciemnobrązowe plamki na skórze, najczęściej występują przy jasnych karnacjach. Piegi najczęściej są uwarunkowane genetycznie i powstają na skutek nadmiernej syntezy melaniny (uaktywniają się pod wpływem światła słonecznego).

-przebarwienia pozapalne - powstają na skutek urazów bądź schorzeń naskórka (mogą wystąpić w miejscach, gdzie wcześniej występowały zmiany trądzikowe oraz wysypki skórne). Przebarwienia pozapalne mogą być mechaniczne (powstają przez nawracające urazy mechaniczne) lub termiczne (są spowodowane przez ekspozycję na ciepło lub działanie promieniowania podczerwonego, kiedy dochodzi do powstania rumienia z następującą po nim hiperpigmentacją).

Zabiegowi mogą być poddane tylko te zmiany pigmentacyjne, które nie są odczuwalne (swędzenie, ból), nie wystają ponad powierzchnię skóry i których barwa nie ulega zmianie!


Przyczyny powstawania przebarwień:

-nadmierne przebywanie na słońcu bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej,

-ciąża,

-menopauza,

-zaburzenia miesiączkowania,

-zapalenie przydatków i nadnerczy,

-choroby wątroby,

-nadczynność i niedoczynność tarczycy,

-niektóre kosmetyki (zawierające substancje fotouczulające)

-leki (np. fenytoina, leki hormonalne),

-niedobór żelaza,

-czynniki genetyczne.


Jak IPL działa na przebarwienia?

Zabiegi usuwania przebarwień metodą IPL (silnych impulsów światła) polegają na wytwarzaniu energii świetlnej, która przenika w głąb tkanki. Najlepsze efekty uzyskuje się na przebarwieniach naskórkowych, czyli takich, które nie sięgają poziomu skóry właściwej. Chromatoforem docelowym w przypadku przebarwień jest nagromadzony w warstwie naskórka barwnik –melanina, która absorbuje energię pochodzącą z promieniowania. W procesie pochłaniania energia świetlna zamieniana jest na energię termiczną, która podgrzewa odpowiednio poszczególne struktury naskórka i w ten sposób dochodzi do wybiórczego zniszczenia komórek obładowanych melaniną. Zniszczenie struktur melanocytów odbywa się na drodze wchłaniania energii cieplnej, komórkę niszczy fala uderzeniowa, powstająca na skutek gwałtownego rozszerzenia się tkanki.

W efekcie naświetlań całkowicie usuwamy lub minimalizujemy przebarwienia, które stają się one z każdym zabiegiem jaśniejsze, a skóra gładsza i rozświetlona. Promieniowanie zakresie fal 560-1200nm jest również dobrze pochłaniane przez inne chromatofory, takie jak hemoglobina czy woda, więc zabieg przynosi również korzyści tj. wygładzenie drobnych zmarszczek, poprawę stanu skóry oraz eliminację drobnych „pajączków”. Zabiegi są bezpieczne, nieinwazyjne i nie pozostawiają śladów na skórze.

Leczenie przebarwień za pomocą IPL nie niesie ze sobą potencjalnych skutków ubocznych, ale podczas zabiegu niektórzy mogą odczuwać niewielki dyskomfort. Przez kilka godzin po zabiegu może natomiast wystąpić lekkie zaczerwienienie bądź obrzęk, przebarwienia robią się ciemniejsze i jest to naturalny objaw. Naskórek zaczyna się złuszczać, mogą powstać strupki, które odpadają same w przeciągu 7-15 dni.

Ilość i częstotliwość zabiegów:

Wymagana ilość zabiegów jest różna dla wszystkich osób i zależy od różnych czynników (rodzaj przebarwienia, jego głębokość, miejsce i czas jego występowania, profil hormonalny klienta, wiek), więc nie jest możliwe określenie dokładnej liczby zabiegów przed ich rozpoczęciem.

Należy wykonać serię zabiegów w krótkich odstępach czasowych (najczęściej co 15 dni) aż do osiągnięcia pożądanych rezultatów - rozjaśnienia przebarwień i wyeliminowania problemu.

Ryzyko występowania przebarwień wzrasta przy udziale promieni słonecznych, na które nasza skóra narażona jest przez cały czas, więc rezultat zabiegu może nie być trwały. Zabiegi redukcji przebarwień za pomocą IPL nie eliminują tendencji do hiperpigmentacji, działają tylko objawowo. Aby rezultat utrzymywał się w przyszłości, po ukończeniu serii zabiegów mogą być potrzebne zabiegi podtrzymujące (w ilości zależnej od charakterystyki każdego klienta).